Relativně často se v praxi setkávám se situací, kdy lidé trpící bolestí zad se po terapiích jen velmi pozvolna a obtížně vrací do běžného života. Bolest nadále ochromuje dolní končetiny, bedra a kříže, popř. jinou část těla. Na vině je poškození nervu, který byl dlouhou dobu utlačován výhřezem meziobratlové ploténky nebo samotným vybočeným obratlem. Takže ani po narovnání páteře, a tedy odstranění příčiny tlaku na nerv, bolest ani zhoršená citlivost neodeznívá. V místě poškození totiž dochází k negativnímu působení volných radikálů.

Naštěstí je tu jistá šance. Během několika posledních let byla provedena série lékařských studií se slibnými výsledky. V těchto studiích byla upřednostněna medikamentózní léčba před chirurgickým zákrokem. Resp. léčba založená na podávání dvou doplňků stravy: R-alfa lipoové kyseliny (významného antioxidantu chránícího nervy a snižujícího citlivost vzniklou jejich poškozením) a acetyl-L karnitinu (látky zlepšující vodivost nervů).

V jedné komparativní studii bylo sledováno 61 pacientů s akutními bolestmi zad a poškozením sedacího (ischiatického) nervu. Jedna skupina z nich (33 pacientů) dostávala 1180 mg acetyl L-karnitinu denně a druhá skupina (31 pacientů) 600 mg kyseliny alfa-lipoové denně. Studie byla prováděna po dobu 60 dní.

Po této době došlo k výraznému subjektivnímu zlepšení symptomů i zlepšení objektivního neurologického deficitu (měřeno elektromyograficky). U 71% pacientů užívajících lipoovou kyselinu se snížila potřeba užívat analgetika, u pacientů užívajícíh L-karnitin to bylo 45,5%.

Trpíte-li bolestí zad a víte-li, že došlo k poškození nervů v důsledku poranění nebo výhřezu ploténky, nebo se Vám bolest promítá do končetin spolu s jejich horší citlivostí, je vhodné uvažovat o těchto přípravcích. Jsou velmi účinné také při diabetické myelopatii. V žádném případě však toto není návod k náhradě lékařské péče a je dobré užívání těchto preparátů vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Jako příklad velmi čistých a kvalitních preparátů, vhodných také pro vegetariány a vegany, jsou produkty firmy Reflex.