Masáže a měkké techniky

Masáže sportovní a rehabilitační

 

      V terapii pohybového aparátu mají masérské techniky svoji nezastupitelnou roli. Podle jejich provedení mají buď zklidňující a harmonizující účinek nebo naopak svaly aktivují. Pro nápravu obtíží a bolestí spojených s pohybovým aparátem jsou pak masáže často kombinovány s dalšími měkkými, tzv. myofasciálními technikami pro uvolnění napětí, spasmů a tzv. spoušťových bodů.

      Každý sport s sebou nese jistou jednostrannou zátěž těla za vzniku svalových dysbalancí. U hokejistů bývají často přetíženy záda a svaly kolem kyčlí, u běžců lýtka, u veslařů záda, u tenistů loket a bedra atd. Kromě svalů jsou přetíženy také šlachy a svalové úpony. Při pravidelné péči o svaly se nejen minimalizuje jejich bolestivost, ale také riziko poškození a naopak se zvětšuje omezený svalový rozsah i dynamický a silový výkon. Budete tak schopni podávat dlouhodobě dobré sportovní výsledky a sport si náležitě užívat!

Terapeutické masérské techniky

 

      Mezi terapeutické techniky patří hloubkové uvolnění hypertonických (napjatých) svalových snopců tlakovou masáží a uvolňování spoušťových bodů bodovým stiskem (ischemickou kompresí), a dále např. práce s baňkami. Spoušťové body jsou často se vyskytující silně bolestivé oblasti v přetížených kosterních svalech nebo svalové fascii, tedy jakémsi svalovém obalu. Tato citlivost je často vnímána až při tlaku na daný bod a může způsobovat vyzařování bolesti a svalové napětí i v jiných svalech a dokonce i specifické vegetativní reakce, tedy dráždění do oblasti vnitřních orgánů. Podobné body se dále vyskytují v kůži a podkoží, šlachách a vazech, kloubních pouzdrech a na povrchu kostí – v periostu. Spošťové body vznikají nejen z přetížení či pádu, ale také při prochladnutí, stresu a nedostatku mineráů. Kromě toho bývají měkké tkáně bolestivé a omezené v pohybu také např. po nejrůznějších operativních zákrocích, kdy oblast kolem jizvy vazivovatí a dochází k “slepení” jednotlivých vrstev.

      Výše uvedené techniky tak mohou ulevit od dlouhodobých bolestí, kde samotné masáže nemají trvalý efekt. Jsou to však techniky jdoucí do snesitelné bolesti, bez které není náprava možná. Úleva je pak ale značná. Důležité je ale také následné aktivní procvičování rehabilitovaného svalu doma, dodržení pitného režimu a eventuálně hořčíková suplementace.

Kontraindikace masáží


       Stejně jako u Dornovy metody existují i u masáže stavy, které jsou brány jako částečná nebo úplná kontraindikace. Částečná umožňuje opatrné ošetření, ale je potřeba o ní opět informovat terapeuta. Úplnou lze nahradit zase např. energetickým ošetřením.


ČÁSTEČNÁ KONTRAINDIKACE

– ženy menstruující, těhoté a v šestinedělí
– některé duševní choroby, jako schizofrenie
– těsně po jídle (hlavně ne břišní krajinu)
– celková slabost a sešlost, nadměrné tělesné vyčerpání
– velmi staří lidé trpící odvápněním kostí
– srdeční dekompenzace (nedostatečné krytí organismu srdcem – člověk je dušný, má namodralé rty a otoky dolních končetin)


CELKOVÁ KONTRAINDIKACE

– horečka
– zhoubné nádory a velká mateřská znaménka
– kožní hnisavá onemocnění a místa postižená plísní
– kožní infekční nemoci (spála, neštovice,..)
– křečové žíly, záněty žil, trombóza (po zánětech žil lze masírovat nejdříve po půl roce, a to velmi lehce)
– tuberkulóza kostí, kloubů, šlach a aktivní TBC
– záněty ledvin
– poruchy krvácivosti (zejména ne, užívá-li člověk Warfarin; u nízkomolekulárních heparinů, jako je Clexane nebo Fragmin, lze opatrně masírovat)
– některé druhy zácpy
– akutní záněty dutiny břišní
– žlučníkové kameny, zánět žlučníku, žaludeční a dvanácterníkové vředy (nesmí se masírovat břicho)
– akutní kloubní záněty (zarudlá kůže, bolestivost, omezená hybnost, kloub je teplý, citlivý a oteklý. U chronických zánětů je provádění masáže naopak doporučeno – kloub je rovněž zduřelý, není však teplý a zarudlý)
– akutní úrazy (výjimkou je podvrtnutí)